25 Eylül 2017 Pazartesi

posta posta postGeçen gün Pinterest te gezinirken hamile iken izlenecek filmler listesi diye bir paylaşıma rastladım. Genelleme yapmak yanlış olur ama benim hamileliğim durağan, dingin, özellikle ilk evresinde bol bol istirahat gerektiren bir hamilelik olarak geçiyor. Gerçi ben bundan son derece memnunum, olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum ayrıca. Çünkü ilk üç ayın ehemmiyeti bangır bangır her yerde ve doktor tarafından da vurgulanıyor istirahat istirahat diye. Daha da inanmazsanız google it! Tabi bazı süper düper hamileler doğuma yoga pilates vırt zırt yaparak giriyor ve çocukları da doğuştan sporcu sağlıklı fit bıt bıt doğuyor tabi ama. Küllühüm yalaaaaan inanmayın. O instagramlarda gördükleriniz ilüzyonun ta kendisi İki hareket yapıp otuz saniyelik video çekip, içinde ıspanak kökünden trol sümüğüne herşey dahil full artı full yeşil içeceğini de paylaştıktan sonra (kustuğu için içemedi) afedersiniz kıçını devirip saatlerce yatıyor o instaanne. Çünkü yirmisekiz haftalık gebelikle otuz saniyelik amuda kalkma videosu çekti. Bebe de gariban anam doğuyor muyum dünya başıma mı döndü ne oldum ne bittim derken anne video sonunda direkt doğumda bile almış olabilir soluğu. Nereden mi biliyorum? Yaşayarak bizatihi tecrübe ediyorum. Ayrıca efendim aksi eşyanın tabiatına aykırı. Yani hamile bir kadının ne kadar enerji sinerji at gibi olalım olsa da ana felsefesi Recep İvedik gibi o kadının vücudu hayatında deneyimlemediği kimyasallar salgılıyor onlara alışmaya savaşıyor yoruluyor bitap düşüyor. Yapmayın annem yapmayın guzum. Aman deyim hamileyken öyle instagram sahtekarlarına inanıp siz de gebe gebe ortalarda bowling topu gibi yuvarlanmayın len bebeyi düşürürsünüz mazallah. Ay inanın keko gibi bu insanları izleyip özenen tipler tanıyorum. Allah'ım zaten en irrite olduğum insan modeli özenti tiplerdir hele bunların saflığına hiç dayanamıyorum. Hayır bir de acıyorum haydi sabırla açıklayayım bak yavrum o öyle değil böyle diyeyim diyorum, hemen bir karşı atak aaa ama bak videosunu bile çekmiş şu kadının yaptığı kuğu gölü balesinin su aygırı hareketine bi bakar mısııııın diyo ya... O an gırtlağını sıkayım diyorum. Tamam len ne halin varsa gör özenti ezik deyip susuyorum tabi içimden.

Aaaaay ay laf nerelere geldi. Ben asıl diyecektim ki... Pinterest teki paylaşımda hamilelerin izleyebileceği film listesi yapmış yabancı bir blogger. Kadın da benim dediğim gibi hamile bir kadının fazlasıyla istirahat etmesi gerektiği için yapabileceği en güzel şeyin film izlemek olduğunu ve izlediklerini listelediğini falan yazmış. Tabi onların bebekleri gelişine Allah ne verdiyse büyüyor hem doğmadan önce anne karnında hem doğduktan sonra.  Bizler daha eğitimin anne karnından başladığına, annenin yedikleri içtiklerinden, söylediklerine kadar bebeği pozitif negatif etkilediğine inanan insanlarız ki inanmasak ne olacak bilim böyle söylüyor. Eh şahsen ben de bebeğim yedi yirmi dört aygır gibi tv karşısında sızmış bir annenin bebeği olsun istemiyorum. Hele de hamileliğimin ilk ayı çok güzel tam da istediğim gibi ruhi dengemi harika bir balansta tutturmuş gidiyorken bayram ertesi bir türlü düzen oturtamadım oturtamıyorum bu da beni huzursuz neşesiz yapıyor. Çünkü artık benden çok bebeğimin yapmam gereken şeylere ihtiyacı var. Bunlar neler?

Hamileyken yapılacak şeyleri yazacağımdan bahsetmiştim. Tabi bebeğin fizyolojik sağlığı açısından yapılacakları artık bütün anne adayları biliyor. Bebeğin psikolojik gelişimini amaçlayan uygulamalardan bahsediyorum. Tabii anne karnındaki bebeğin. Ben bunları madde madde yazacaktım ama sonra bakın işte çok bilinçli anneyim bunları da yapıyorum gibilerden algılanır da aman neme lazım bilmişlik taslayan insan modunda gibi görünürüm hiç istemeden diye vazgeçtim. Bilmiyorum belki yapabilmeye gücü yeten ve bilmeyen anne adayları için çok faydalı yönlendirici de olabilir. Faydalı olacağına karar verirsem ve en mühimi kendim de yine ilk ayımda olduğu gibi istediğim düzene oturtabilirsem anlatırım. Çünkü kendim uygulamadığım ameli lafla başkalarına anlatmanın beş para etmeyeceğine inanıyorum.

Yuh lafı üçüncü dolandırışım. İşte o ecnebi blogger anne film listesi yapmış dedim ya... Tabi haliyle arada bir sizi rahat hissettirecek, neşelendirecek şeyler izlemeye ihtiyacınız oluyor. Bu arada hani annenin yaptıkları ettikleri hissettikleri bebeği etkiliyor dedik ya... Benim bebe elinde asa, sırtında pelerin vingardium leviosa ya da ne bileyim obliviante, akkio emzik falan diyerek doğarsa diye korkuyorum hafazanallah. Tepeden tırnağa 53464364893. kez falan izledim çünkü Hayri Pıtır ı. Kitabını da okuyorum.  Şaka len. O kadar da türbe gezdim çocuğumla. Elinde tesbih, sırtında hırkayla doğacak biiznillah. Yani arzumuz Allahu Teala nın razı olacağı bir kul olsun da pamuk. Amin

Veee lafı falsolu bir hareketle bir kez daha dolandırdıktan sonra ecnebi annenin... Tamam len bu kez söylüyorum. Öyle çok da matah bişey değil. Kadının listesini merak ettim. Sanıyorum ki hamileye yarar, uçuşkanlı, rahatlatıcı minnoş, pıt pıt filmler koymuş. Rosemary's Baby vardı listedi ya. Tavsiye ettiği ananın çocuğunu düşüttürecek hafazanallah. Şeytanlı şeytanlı filmleri tavsiye etmiş. Kadının çocuğu o filmi izlediği esnada ne kadar huzursuz oldu karnında en ufak bir fikri yok.

Buraya kadar okuduklarınızı sanıyorum iki hafta kadar önce yazmıştım ama tam da o anda başıma gelen ve beni çok korkutan küçük bir problem yüzünden yayınlayamamıştım. O günden sonra da ufak sağlık probemleri peşimi bırakmadı Allah beterinden saklasın. Hatta o gün tek başıma göl kenarına pikniğe gitmiş, orada resim yapmış, kafa dinlemiş eve öyle gelmiştim de o keyifli ruh hali ile yazmıştım bunları ama daha sonraki günler pek de o minvalde gelişmedi olaylar. Daha çok istirahat etmemi gerektirecek şeyler yaşadım, tam atlattım derken kulağım iltihaplandı kafayı yine kaldıramadım falan filan. Şu anda da çınlayan ve işitme noksanlığından muzdarip bir kulakla yazıyorum bunları.

Hamileliğimin şu ana kadarki sürecini elhamdülillah çok kolay atlattım ki beni en çok korkutan mide bulantılarıydı. Çünkü herkes en çok bununla ilgili sıkıntı çekmemin muhtemel olduğunu söylemişti ve ben o kadar çok kişiden duydum ki bunu artık bekliyordum yani. Elhamdülillah hiç zorlanmadım diyebileceğim bir kolaylıkla geçirmeyi nasip etti Rabb'im. Lakin burası cennet olmadığına ve bedelsiz hiçbirşey elde edilemeyeceğine göre benim de kendi sıkıntılarım oldu. Buraya yazıp mevzu ederek ikinci kez aynı sıkıntıları tekrar yaşıyormuş gibi hissetmek istemiyorum. Öyle ya da böyle önemli olan sağlıklı bir şekilde afiyetle onun dünyaya gelmesi. Şu an hayatın, hayatımızın tek odak noktası o çünkü kulak ızdırabını dindirmek için ne antibiyotik ne de ağrı kesici almanı ona bir zarar gelmesi riskine karşın engelleyecek kadar çok sevdiriyor sana Allah.

''Yağmurdan sonra büyürmüş başak
Meyveler sabırla olgunlaşırmış''Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Senin fikrini de alalım?