6 Mart 2020 Cuma

Corona virüs antikoru

Eskiden annemin teyzesi Müjgan teyze;

“Uykusuz gecelerim senle doludur Allah
Ağladığım geceler senle doludur Allah”

diye bir ilahi söylerdi. Gözlerini kapatıp sağa sola sallanarak hisli hisli ilahisi söyleyişi gözümün önünde, nağmeleri hala kulaklarımda.

Şimdi nereden geldi aklıma bu ilahi? Çünkü bir başka uykusuz geceye merhaba dedik ve yaklaşık iki senedir doyup dinlenene kadar uykuya hasret çekiyoruz oğlumun babası ve ben. Hep uykusuz bi çocuk oldu. Biraz düzene giriyor gibi dediğim an yine uzun geceler sallamakla uyutmaya çalışmakla uğraştık saatlerce. Beni çocuk bakımında en zorlayan şey uykusuzluk oldu. Uykusuz gecelerimiz Allah ile dolu olsaydı belki bütüüüüüün bu yaşadığımız meşakkatler vız gelir tırıs giderdi. Hatta belki hiç yaşamazdık. Bazen bir amelimize karşılık bir olay yaşıyoruz kefaret niyetine diye düşünüyorum.

Öte yandan bir başka mevzu da hayatı böyle tatlı tatlı dolu dizgin tam zevk alarak yaşarken tat bozan, insanı ölüm korkusu ile yaşama sevincinden alıkoyan bir haber görüyorum instagramda gazetelerde falan. Diyorum ki hiç yaşanacak zamanlarda getirmedik bu çocuğu dünyaya. Sonra bi de yine düşünüyorum. Allah dilediği için doğdu. Yoksa bizim insan olarak hiçbir kudretimiz yok. Demek böyle istedi ilahi irade. Teselli buluyorum.

Ama şu tat kaçırma kampanyası sürdüren sevimsiz taife canımı ciddi anlamda sıkıyor. Vay efendim corona virüsüymüş, evim kapanınca kıyameti bekleyin diye hadisi Şerif varmış da Kabe-i Muazzama’yı dezenfektasyon sebebi ile kapattıkları için kıyamet mi kopacakmış acaba? Ya hu öyle hadis varsa da Kutsi hadistir o. Kabe Efendimiz sav.’in evi değil ki?! Allah haşa zaman mekandan münezzeh ama Allah’ın evi denir mescidler, camiler ve Kabe için dimi?! Hasılı bir boş beleş insan lakırdısı dönüyor duruyor sağda solda. Halbuki kadere iman ederken kaderden kaçılmayacağı gerçeğini de kabullenmiş olduğumuzu unutuyoruz galiba bazen. Osman Nuri Topbaş hocadan duymuştum. “Kadere teslim olan kederden emin olur.” demişti. Her duruma uygun formül. Buyurun size corona virüs antikoru!!!

2 yorum:

 1. "Bazen bir amelimize karşılık bir olay yaşıyoruz kefaret niyetine diye düşünüyorum" Bunu ben de düşünürüm sık sık.

  Güzel reçete verdin. Sıkıntı tevekkül ehli olmamakta. Rahmetli Mahmut Esat Coşan da "ucundan kenarından Müslümanlık yapıyoruz" demişti. Ibadetler tamam ama kafa başka bir yerde ya, o hesap galiba. E yarım kulluk da böyle tedirginlik huzursuzluk içinde yaşatıyor bizi. Allah affetsin. :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım. Akra fm. de büyüklerin sözleri sözlerin büyükleri diyordu ya çok seviyorum o sözü. Bari onları seviyoruz diye makbul olsak hiç degilse

   Sil

Senin fikrini de alalım?